MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Będziesz zaskoczony! To są NAJBARDZIEJ wyludniające się miasta w Śląskiem - jest ich 15. Te dane nie kłamią. Opuściło je tysiące ludzi

zal / P. Zańko
Poznaj te miasta >>>
Poznaj te miasta >>>
Będziesz zaskoczony! Prezentowane dane dla wielu mogą być szokujące. Spora ilość miast w naszym województwie traci mieszkańców - ale aż tylu!. Na LIŚCIE są m.in. Katowice, Sosnowiec, Częstochowa, Bytom czy Zabrze. Niektóre miejscowości w ciągu 19 lat straciły po kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców! Nasze zestawienie oparliśmy o dane z 2002 i 2021 roku. Zobacz, o ile zmniejszyła się liczba mieszkańców tych miast - sprawdź TOP 15. Kliknij "Zobacz GALERIĘ".

Poznaj najbardziej wyludniające się miasta w woj. śląskim

Kliknij poniżej w galerię:

Dlaczego liczba mieszkańców Polski spada?

Za spadek liczby ludności w Polsce w największym stopniu odpowiada ujemny przyrost naturalny, czyli liczba urodzeń niższa niż liczba zgonów. Mimo działań podejmowanych przez państwo w ramach tzw. polityki prorodzinnej problem ten utrzymuje się od lat.

Warto zauważyć, że ujemny przyrost naturalny to zjawisko obserwowane nie tylko w Polsce – odnotowuje się go od lat w wielu krajach europejskich. Za jedną z jego głównych przyczyn należy uznać przemiany społeczne, tj. fakt, że młodzi ludzie coraz częściej wolą w pierwszej kolejności skupić się na edukacji, karierze i uzyskaniu stabilizacji finansowej, a dopiero potem myślą o zakładaniu rodziny. Przykładowo między 1990 a 2016 r. średni wiek urodzenia pierwszego dziecka wzrósł z 23 do 27,8 lat.

Na zmiany liczby ludności w Polsce wpływa jednak nie tylko przyrost naturalny. Istotnym, choć mniej ważnym czynnikiem jest także saldo migracji definitywnych, czyli liczba osób wyjeżdżających z kraju na stałe. Jak podaje GUS, saldo to było ujemne przez większość powojennej historii Polski – więcej osób wyprowadzało się za granicę niż sprowadzało z zagranicy. W latach 2012–2015 emigracja na stałe była głównym czynnikiem wpływającym na spadek populacji Polski. Dodatnie saldo migracji odnotowano dopiero w 2016 r.

Za przyczyny wyludniania się Polski można zatem uznać także zjawiska, które skłaniają Polaków do emigracji na stałe: bezrobocie, zbyt niskie zarobki, niski standard życia i brak perspektyw. Jak wykazało badanie przeprowadzone przez Workservice i Antal, do emigracji skłania nas także chęć podróżowania po świecie, lepsze warunki ekonomiczno-socjalne w innym kraju, bezpieczniejsze położenie geopolityczne oraz posiadanie rodziny za granicą.

Oto najbardziej wyludniające się miasta w woj. śląskim
Kliknij poniżej w galerię:

Poznaj te miasta >>>

Będziesz zaskoczony! To są NAJBARDZIEJ wyludniające się mias...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Znamy sondażowe wyniki wyborów do PE. Wygrywa Koalicja Obywatelska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Będziesz zaskoczony! To są NAJBARDZIEJ wyludniające się miasta w Śląskiem - jest ich 15. Te dane nie kłamią. Opuściło je tysiące ludzi - Gliwice Nasze Miasto

Wróć na pszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto