MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy pożar lasu w tym roku w powiecie międzychodzkim. Spłonęło 30 arów

Jakub Czekała
Jakub Czekała
We wtorek 30 kwietnia po godzinie 14 międzychodzcy strażacy otrzymali zawiadomienie o pożarze w okolicach miejscowości Krzyszkówko. Na miejsce wysłano zastępy z Międzychodu, Kwilcza, Łowynia oraz Lewic.

Oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Międzychodu starszy kapitan Marcin Piechocki powiedział nam, że spaleniu uległo około 30 arów poszycia leśnego między Miłostowem, a Krzyszkówkiem. Był to teren Nadleśnictwa Pniewy.

- Pierwsze przybyłe na miejsce zastępy stwierdziły pożar poszycia leśnego. Doszło tam do zerwania linii energetycznej. Działania strażaków w pierwszej fazie ograniczyły się do ograniczenia rozprzestrzeniania się pożaru. Na miejsce zdarzenia przybyli przedstawiciele Nadleśnictwa Pniewy oraz Pogotowia Energetycznego. Po rozłączeniu napięcia w linii energetycznej strażacy mogli przystąpić do dogaszania pożaru - poinformował strażak.

Działania strażaków trwały kilka godzin. Był to pierwszy w tym roku pożar lasu na terenie powiatu międzychodzkiego.

Choć wtorkowy pożar spowodowany był zerwaną linią energetyczną, to mimo wszystko przypominamy o wiosennych działaniach prewencyjnych służb, pod nazwą "STOP wypalaniu traw".

Pożary lasów, traw i nieużytków rolnych to wymierne straty. Pożar w środowisku przyrodniczym niszczy bezpowrotnie habitaty. Giną zwierzęta w stanowiskach lęgowych oraz niezliczone skupiska owadów. Ogień wypala florę, która stanowi różnorodne źródło pokarmu dla jakże cennych dla człowieka pszczół. Tylko ciągła edukacja społeczna i budowanie odpowiedzialności jest szansą ochrony przyrodniczego skarbca. Chcemy docierać z naszą kampanią do społeczeństwa i przekonywać, że warto troszczyć się o Ziemię w perspektywie pokoleń, które przyjdą po nas.

W kampanii bierze udział Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Państwowa Straż Pożarna, a także Lasy Państwowe.

Wypalaniu traw mówimy NIE, bo:
1. nie jest efektywnym sposobem „odnawiania gleby”,
2. stanowi poważne zagrożenie dla:
- osoby wypalającej połacie traw (możliwość doznania zawału serca lub udaru termicznego),
- organizmów żywych – pożytecznych dla ekosystemu zwierząt: płazów (żab, ropuch, jaszczurek), drobnych ssaków i gryzoni. Proceder wypalania jest szczególnie niebezpieczny dla gniazd lęgowych

zakładanych zwyczajowo na ziemi lub w gałązkach krzewów. Usytuowanie terenów trawiastych w pobliżu skupisk drzewostanów może skutkować śmiercią dużych zwierząt leśnych. W płomieniach i

dymie giną sarny, jelenie i dziki. Silne zadymienie towarzyszące pożarom traw dezorientuje owady latające, zagraża zwierzynie wodnej i organizmom glebowym takim jak dżdżownice,

popularnych roślin łąkowych.
3. angażuje znaczne siły w proces opanowania pożaru,
4. powoduje uwolnienie trujących toksyn, które przedostają się do środowiska naturalnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto