Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Górniczy mural w Pszowie doczekał się liftingu. Górnicy ponownie nabrali kolorów, a Polska nie jest już ludowa. Malowidło znów cieszy oko

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Górniczy mural już po odnowieniu.
Górniczy mural już po odnowieniu. UM Pszów, arc.
Niemal tak samo, jak przed pięćdziesięciu laty, gdy powstawał wygląda ponownie górniczy mural namalowany na jednym z budynków kopalni KWK Anna w Pszowie. Po odnowieniu, malowidło ponownie nabrało blasku. Doczekało się też innej zmiany. Z muralu zniknął napis: "Polska ludowa".

Górniczy mural w Pszowie doczekał się liftingu. Górnicy ponownie nabrali kolorów, a Polska nie jest już ludowa. Malowidło ponownie cieszy oko

Znów cieszy oko mieszkańców Pszowa, a także wszystkich tych, którzy przejeżdżają pszowską ul. ks. Skwary namalowany na jednym z pokopalnianych budynków KWK Anna, górniczy mural. Po ponad pięćdziesięciu latach, praca autorstwa jednego z pracowników kopalni, a także malarza-samouka Stanisława Kolorza, odzyskała blask.

- Górnicze twarze są bardziej wyraziste, niebo bardziej błękitne - słyszymy w Urzędzie Miasta w Pszowie, w którym podkreślają, że doszło też do jeszcze jednej, ważnej zmiany.

Jakiej? - Polska nie jest już ludowa - zauważają urzędnicy. Zdobiący mural napis został bowiem nieco zmodyfikowany i dostosowany do obecnych czasów. Zamiast słów: "Chwała górnikom Polski ludowej", na muralu widnieją teraz słowa: "Chwała górnikom Polski".

Odnowienie górniczego muralu w Pszowie to dzieło Bernadety Kaniuka. Pomysł na jego lifting wysunęli z kolei dwaj przedsiębiorcy, którzy po likwidacji KWK Anna przejęli ozdobiony muralem pokopalniany budynek. Ze swoją inicjatywą zwrócili się do Stowarzyszenia Sympatyków Byłej Kopalni "Anna".

To właśnie jego członkowie ogłosili w internecie zbiórkę na rzecz odnowienia muralu. Jak zaznaczali, kierują się chęcią ratowania historii, zwłaszcza, że górniczy mural w Pszowie jest jednym z niewielu takich malowideł w woj. śląskim. I choć ostatecznie zbiórka nie okazała się sukcesem - zebrano jedynie 1/3 potrzebnej kwoty - to uliczne dzieło i tak zostało odrestaurowane.

Przedstawiający twarze dwóch uśmiechniętych górników, ubranych w górnicze mundury, obok których widoczne są górnicze zabudowania, a także tradycyjne - zielono-czarne - górnicze barwy, mural powstał w 1971 roku. Do dziś nie wiadomo, czyje twarze zostały na nim namalowane.

- Szukaliśmy w różnych źródłach, ale nadal nie znamy tożsamości górników uwiecznionych na muralu - mówi Marek Kubik ze Stowarzyszenia Sympatyków byłej kopalni "Anna" w Pszowie, dodając, że stowarzyszenie nie ustaje w próbach ustalenia, kim oni są.

Pewne jest natomiast, że autor muralu, Stanisław Kolorz namalował na nim twarze swoich kolegów, z którymi pracował w kopalni Anna.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto